Eğitimin içindeki teknoloji

Dünden Bugüne Eğitimin Teknoloji ile Harmanlanması

Teknoloji kendini her alanla bütünleştirip iç içe geçiyor. Tabi iyi de yapıyor. Bütünleştiği alanlar daha da anlamlı, anlaşılması daha da kolaylaşıyor. Her zaman iyi niyetle kullanılmasa da gönlümüz teknolojinin iyi niyetle kullanılmasında ve bunun geliştirilmesinden yana.

Teknolojinin kullanıldığı ve bize göre iyi niyetli kullanımın artırılması gereken alanlardan biri eğitim. Eğitimin içinde kullanılan teknolojinin yeterliliği tabi ki tartışılır ya da fırsat eşitliği diye bahsedilen ve eğitimin temel ilkelerinden olan her bireyin aynı şartlara sahip olması da tartışılır. Demek istediğimiz eğitimin verildiği okullar aynı şartlara sahip değiller. Bu konudaki gelişmelerin artması temennimiz.

Peki Teknoloji Eğitimle Nasıl Tanıştı?

*Teknolojinin eğitimle olan serüveni tepegözlerle başladı. Basit bir çalışma düzeni olan tepegözler; asetat kağıdı üzerindeki şekil veya yazıların aynalar vasıtasıyla kırılarak merceklerde büyütülüp duvara siyah beyaz yansımasını sağlar.

*Tepegözler yerini projeksiyon makinelerine bıraktı. Kullanımı daha rahat olan, bilgisayarların da işin içine girdiği bu makinelerin çalışma prensibi ise: projeksiyonun bilgisayara bağlanması ve duvara yansıtılması olarak anlatılabilir.

*Projeksiyonların pabucunu dama atanlar ise akıllı tahtalar. Projelerle okullarda yaygınlaştırılan akıllı tahtalarla teknoloji eğitiminde bir basamak daha tırmandı. Türkiye genelinde yaygınlaştırılsa da bundan mahrum olan okullarda var. Yine bu proje kapsamında bazı öğrencilere tabletler de dağıtıldı. Bu uygulamanın ne kadar verimli olduğu ise tartışılır. Biz yapılan masrafların, alınan sonuçla kıyaslanınca terazinin ağır kısmını masrafların oluşturduğunu düşünüyoruz.

*Eğitimin içinde bilimi şaha kaldırmak istiyorsak fen bilimlerine destek vermemizi söylemeye bile gerek yok. Tabi fen bilimlerinin öğretimini basitleştirmek, anlamlandırmak için teknolojiyi kullanmak şart. Fen bilimlerindeki teknolojinin en büyük örneği ise mikroskoplar. Ufak maddelerin ince merceklerle incelenmesini sağlayan bu alet küçükken hepimizin dikkatini çekmiştir.

*Bunların dışında eğitimde kullanılan diğer makineler; renkli- renksiz fotokopi makineleri, yazıcılar,hesap makineleri, bilgisayarlar, televizyonlar, radyolar.

*Fotokopi makineleri iş yükünü oldukça hafifleten yardımcılar. Aynı zamanda yazıcılar da bilgisayar ortamındaki verileri kağıda aktarmada kullanılan makineler.

Görüldüğü üzere teknoloji eğitimin içinde yerini almış durumda. Gönül istiyor ki daha da iç içe geçsinler ve eğitimin her alanında eşit bir şekilde kullanılabilsinler.

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış ile etiketlenmiş

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir